Jaka temperatura w lodówce i zamrażarce?Podpowiadamy!

Lodówka jest jednym z najważniejszych sprzętów AGD w kuchni, ponieważ służy do przechowywania świeżych produktów spożywczych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że dla utrzymania świeżości i wysokiej jakości żywności, kluczowa jest odpowiednia temperatura. Sprawdźmy zatem, jaka temperatura w lodówce będzie odpowiednia, a jaka w komorze mrożenia.

Jaka temperatura w lodówce?

Wiele osób zastanawia się, jaka temperatura w lodówce będzie najbardziej odpowiednia. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ temperatura powinna zostać dobrana w zależności od rodzaju produktów, które przechowujemy. Zazwyczaj jednak nasza chłodziarka wypełniona jest produktami z różnych kategorii – owocami, warzywami, nabiałem, mięsem czy dżemami. Dlatego przyjmuje się, że temperatura w chłodziarce nie powinna być niższa niż 0°C i wyższa niż 5°C. Należy bowiem pamiętać, że zadaniem lodówki nie jest mrożenie, a chłodzenie produktów. Jeśli ustawimy zbyt niską temperaturę, przemrozimy produkty, przez co będą nadawały się jedynie do wyrzucenia. Natomiast zbyt wysoka temperatura sprawi, że nasza żywność szybciej się zepsuje, gdyż rozwiną się w niej bakterie. Właśnie dlatego specjaliści zalecają ustawienie temperatury w chłodziarce na 2°C.

jaka temperatura w lodówce

Jaka jest odpowiednia temperatura w zamrażarce?

Skoro już wiemy, jaka temperatura w lodówce będzie prawidłowa, sprawdźmy, ile stopni powinno panować w zamrażarce. Jest to komora, w której przez długi czas przechowujemy rozmaite produkty spożywcze – owoce i warzywa sezonowe, porcjowane mięso, pieczywo, a także domowe potrawy. Aby te produkty nadawały się do spożycia nawet po kilku miesiącach, muszą być mrożone w prawidłowej temperaturze. Według producentów żywności, temperatura do przechowywania mrożonek nie powinna być wyższa niż -18°C. W takiej temperaturze możemy przechowywać swoje mrożonki nawet przez rok. Natomiast każde trzy stopnie więcej, skracają termin przydatności do spożycia produktów. W niektórych komorach zamrażania panują nawet -32°C. Należy jednak mieć na uwadze, że im niższą temperaturę ustawimy, tym więcej prądu zużyje zamrażarka.

Jak ustawić prawidłową temperaturę?

Wszystkie lodówki wyposażone są w termostaty, które umożliwiają regulację temperatury. W starszych modelach, mających tylko jeden termostat, temperaturę ustawia się jednocześnie dla chodziarki i zamrażarki. Natomiast większość dostępnych na rynku lodówek dysponuje dwoma, a czasami nawet trzema termostatami. Dzięki temu możliwe jest ustawienie innej temperatury dla chłodziarki i innej dla zamrażarki. W nowoczesnych lodówkach regulacja odbywa się poprzez sterowanie elektroniczne. Umieszczony wewnątrz chłodziarki lub na jej drzwiach elektronicznych panel sterowania pozwala precyzyjnie ustawić temperaturę. Poza tym panel służy do uruchamiania dodatkowych opcji, np. funkcji szybkiego chłodzenia, trybu eco lub wakacyjnego.

jaka temperatura w lodówce

Jak prawidłowo eksploatować lodówkę?

Już wiemy, jaka temperatura w lodówce będzie prawidłowa i ile stopni powinno panować w zamrażarce. Powinniśmy więc odpowiednio eksploatować naszą lodówkę, aby bez problemu poradziła sobie z utrzymaniem temperatury na właściwym poziomie. Drzwi urządzenia otwierajmy tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a żywność przechowujmy w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Możemy również schładzać produkty przed włożeniem ich do komory, a mrożonki rozmrażać w chłodziarce. Dzięki temu nasza lodówka utrzyma właściwą temperaturę, a przy tym nie zużyje więcej energii elektrycznej.

jaka temperatura w lodówce
Lodówka Kernau KFRC 15153.1 NF IX

Klasa efektywności energetycznej: F
Poziom hałasu (dB): 42
Wysokość (mm): 1520
Pojemność całkowita netto (l): 221
NoFrost: Tak
sprawdź cenę
jaka temperatura w lodówce
Lodówka Amica FK299TG.2FXHC

Klasa efektywności energetycznej: C
Poziom hałasu (dB): 39
Wysokość (mm): 1810
Pojemność całkowita netto (l): 250
NoFrost: Tak
sprawdź cenę
jaka temperatura w lodówce
Lodówka Samsung RB34T672EBN


Klasa efektywności energetycznej: E
Poziom hałasu (dB): 35
Wysokość (mm): 1853
Pojemność całkowita brutto (l): 344
NoFrost: Tak
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Post Author: Kaja Tylicka

Specjalistka od sprzętów AGD, w szczególności kuchennych. Lubi proste, ale skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Prywatnie miłośniczka zwierząt. Jej dom wypełniają dwa wiernie towarzyszące psy, trzy niezależne koty oraz gadatliwa papuga, która zawsze ma coś do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *