Pojemność zmywarki – czym jest i jak ją dobrać?

Zmywarka powoli dołącza do szeregu sprzętów AGD stanowiących podstawowe wyposażenie kuchni. Obecnie na rynku znajdziemy kompaktowe zmywarki, które sprawdzą się w przypadku singla, jak i większe – dedykowane dla kilkuosobowej rodziny. Zanim przystąpimy do zakupu, powinniśmy określić pojemność zmywarki, aby ta spełniła nasze potrzeby i skutecznie zadbała o czystość naszych naczyń.

Pojemność zmywarki – co to oznacza?

Na początku warto określić, czym jest pojemność zmywarki. Jest ona mierzona w liczbie kompletów naczyń, które zmieszczą się w komorze urządzenia. Natomiast komplet to naczynia zużywane przez jedną osobę. W jego skład wchodzi: talerz obiadowy, talerz głęboki, talerz deserowy, nóż, łyżka, widelec, łyżeczka do herbaty, filiżanka, szklanka i kieliszek do wina. Do najmniejszych zmywarek należą modele modułowe. Żaden ich wymiar nie przekracza 55 cm i są w stanie zmieścić maksymalnie 6 kompletów naczyń. Będą więc doskonałym rozwiązaniem dla singla. Jeśli chodzi o standardowe zmywarki, to wśród nich znajdziemy modele o szerokości 45 cm i 60 cm. W zależności od konkretnego modelu są one w stanie pomieścić od 8 do nawet 16 kompletów naczyń. Dlatego tak ważne jest, aby pojemność zmywarki dobrać pod kątem liczby domowników, a także ilości naczyń, którymi dysponujemy w kuchni.

pojemność zmywarki

Zmywarka o pojemności 8 – 10 kompletów naczyń

Jeśli szukamy zmywarki, która za jednym razem będzie w stanie wymyć do 10 kompletów naczyń, powinniśmy rozejrzeć się wśród urządzeń o szerokości 45 cm. Taka zmywarka 45 cm doskonale sprawdzi się w przypadku małżeństw, ale także singli, którzy lubią gotować i często przygotowują posiłki w domu.

Pojemność zmywarki powyżej 10 kompletów naczyń

W przypadku dużej rodziny w grę będą wchodzić jedynie zmywarki o szerokości 60 cm. Niektóre modele pomieszczą 12 kompletów naczyń, a inne nawet 16 kompletów. Warto pamiętać, że takie urządzenia nie tylko sprawdzą się w wieloosobowym gospodarstwie domowym. Polecane są również osobom, które często wyprawiają domowe imprezy i zapraszają gości na kolacje. Młode małżeństwo, które zamierza mieć w przyszłości dzieci także powinno zdecydować się na zmywarkę o większej pojemności. Jest to bowiem zakup na lata, który w późniejszym czasie może po prostu nie pomieścić wszystkich brudnych naczyń.

pojemność zmywarki

Elastyczne zmywarki

Na koniec warto wspomnieć, że zdecydowana większość dostępnych zmywarek ma opcję połowy załadunku. Oznacza to, że swobodnie możemy nastawić cykl zmywania w przypadku, gdy zapełnimy tylko jeden kosz. Urządzenie dostosuje wtedy ilość wody do ilości załadunku, a także zużyje mniej energii, dzięki czemu cykl zostanie przeprowadzony ekonomicznie. Jest to bardzo użyteczna funkcja, choć nie oznacza, że osoba mieszkająca samotnie powinna kupić zmywarkę o pojemności 15 kompletów naczyń. Dlatego zawsze warto brać pod uwagę pojemność zmywarki.

pojemność zmywarki
Zmywarka Beko BDFS15020X

Klasa efektywności energetycznej: E
Kolor: Pearl Inox
Szerokość (mm): 448
Pojemność (kpl.): 10
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 76
Zużycie wody na cykl (l): 9.5
Liczba programów: 5
sprawdź cenę
pojemność zmywarki
Zmywarka Siemens iQ300 SN636X06KE

Klasa efektywności energetycznej: E
Szerokość (mm): 598
Pojemność (kpl.): 13
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 94
Zużycie wody na cykl (l): 9.5
Liczba programów: 6
sprawdź cenę
pojemność zmywarki
Zmywarka Bosch Serie 4 SMV4HVX03E

Klasa efektywności energetycznej: D
Szerokość (mm): 598
Pojemność (kpl.): 14
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 85
Zużycie wody na cykl (l): 9
Liczba programów: 6
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Post Author: Kaja Tylicka

Specjalistka od sprzętów AGD, w szczególności kuchennych. Lubi proste, ale skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Prywatnie miłośniczka zwierząt. Jej dom wypełniają dwa wiernie towarzyszące psy, trzy niezależne koty oraz gadatliwa papuga, która zawsze ma coś do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *