Czy użytkowanie płyt indukcyjnych jest bezpieczne?

Jeszcze kilka lat temu w domowych gospodarstwach dominowały płyty gazowe. Dziś ich miejsce coraz częściej zajmują płyty indukcyjne, które są nie tylko wygodniejsze i szybsze w obsłudze, ale również bezpieczniejsze. Kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie ważna, jeśli mamy w domu małe dzieci, które lubią przebywać w kuchni i pomagać nam w przyrządzaniu posiłków. Czy płyta indukcyjna jest więc bezpieczna dla naszego zdrowia? Jakie zabezpieczenia stosują w niej producenci?

Czy płyta indukcyjna jest szkodliwa dla naszego zdrowia?

Choć coraz więcej osób ma w swoich kuchniach płyty indukcyjne, niektórzy z nich wciąż mają wątpliwości, czy przyrządzane na nich posiłki są zdrowe. Podobne obawy budzą kuchenki mikrofalowe, dlatego wiele osób całkowicie zrezygnowało z ich posiadania. Panuje bowiem przekonanie, że mikrofale mogą napromieniować nie tylko podgrzewane jedzenie, ale również osoby znajdujące się w pobliżu. Jednak kuchenki posiadają metalowe osłony i ekrany, a ich drzwiczki mechanizmy zabezpieczające, które uniemożliwiają przenikanie fal poza urządzenie. Jeśli więc wybierzemy dobrej jakości sprzęty, pochodzące od sprawdzonego producenta, możemy spokojnie ich używać.

Wracając do płyt indukcyjnych – faktem jest to, że wytwarzają one pole magnetyczne. Jednak nie ma ono tak wielkiego natężenia, by mogło stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Pole magnetyczne jest niewielkie, tak naprawdę nie wykracza poza pola grzejne, na których ustawiamy naczynia. Można więc śmiało powiedzieć, że gotowanie na indukcji jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Może jednak oddziaływać na otoczenie, dlatego w pobliżu płyty indukcyjnej nie powinniśmy kłaść kart płatniczych czy przenośnych nośników danych. Mogą one ulec rozmagnesowaniu. Ostrożność muszą zachować także osoby, które noszą aparaty słuchowe albo mają wszczepione rozruszniki serca.

płyta indukcyjna

Bezpieczeństwo najmłodszych

Choć samo działanie płyty indukcyjnej nie wpływa na nasze zdrowie, musimy zachować ostrożność podczas jej użytkowania, szczególnie jeśli w pobliżu bawią się maluchy. Ze względów bezpieczeństwa, tego typu urządzenia mają specjalną blokadę rodzicielską. Pozwala ona zablokować cały panel sterowania, aby dzieci nie mogły uruchomić urządzenia podczas zabawy. Jak włączyć, a następnie dezaktywować taką blokadę? To bardzo proste! Wystarczy przez 5 sekund wcisnąć przycisk, na którym narysowany jest symbol klucza.

Ochrona przed poparzeniami

Piekarniki mają w drzwiach potrójne szyby, które sprawiają, że ich powierzchnia nie nagrzewa się do wysokiej temperatury. Dzięki temu zapobiegają ewentualnym poparzeniom. Natomiast płyty indukcyjne dysponują wskaźnikami opadania ciepła, które informują o stopniu rozgrzania danego pola grzejnego. Gdy zdejmiemy garnek z pola, pozostanie ono gorące – jest to tzw. ciepło resztkowe. Jeśli jego temperatura będzie przekraczać 60°C, na panelu pojawi się wielka literka „H”. Natomiast, gdy znajdzie się w zakresie 45°C – 60°C, zamieni się w małą literkę „h”. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieć, że dane pole jest gorące i unikniemy poparzenia. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo w kuchni.

płyta indukcyjna Płyta indukcyjna Amica PIH6542PHTSUN 3.0

Ilość pól grzejnych: 4
Zabezpieczenia: Przed dziećmi, Wykrywanie obecności garnka
Wskaźnik ciepła, resztkowego: Tak
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
płyta indukcyjna
płyta indukcyjna Płyta indukcyjna Kernau KIH 6444-4B

Ilość pól grzejnych: 4
Zabezpieczenia: Przed dziećmi, Auto Power, Stop&Go
Wskaźnik ciepła, resztkowego: Tak
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
płyta indukcyjna
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]
+ posts

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *