Jakie funkcje mają nowoczesne zmywarki?

Choć zmywarka nie należy do podstawowego wyposażenia kuchni, coraz więcej użytkowników decyduje się na jej zakup. Producenci systematycznie wprowadzają udoskonalenia do swoich urządzeń, dzięki czemu oferują one znacznie więcej możliwości zmywania oraz funkcji, które pozwalają na dodatkowe oszczędności wody i energii. Sprawdźmy zatem, jakie funkcje mają nowoczesne zmywarki.

Podstawowe programy zmywania

W każdej zmywarce znajdziemy podstawowe programy zmywania. Różnią się one w zależności od producenta i modelu, jednak najpopularniejsze są:
Program Normalny – przeznaczony do codziennego zmywania średnio zabrudzonych naczyń.
Intensywny – to program dedykowany do mycia garnków i mocno zabrudzonych naczyń. Zazwyczaj zużywa najwięcej wody i energii.
Szybki – dedykowany do mycia lekki zabrudzeń. Zazwyczaj trwa około 30 minut, ale czas może się różnić w zależności od modelu zmywarki.
Automatyczny – dostępny w nowych modelach zmywarek. Dzięki specjalnym czujnikom, urządzenie samo rozpoznaje stopień zabrudzenia naczyń i dostosowuje do niego ilość potrzebnej wody oraz optymalny czas zmywania.

nowoczesne zmywarki

Jakie dodatkowe funkcje posiadają nowoczesne zmywarki?

Nowoczesne zmywarki do zabudowy i wolnostojące dostępne na rynku oferują jednak o wiele więcej możliwości zmywania poza podstawowymi programami. Dzięki temu bez problemu kupimy zmywarkę z programem wyparzania, która sprawdzi się przede wszystkim u alergików i rodzin z małymi dzieci. Wysoka temperatura skutecznie zabija bakterie i zarazki, dzięki czemu uzyskujemy sterylne naczynia. Nasze potrzeby jednak na tym się nie kończą. Często zdarza się, że musimy jak najszybciej umyć naczynia. W takiej sytuacji niezbędny okazuje się krótki program prania. Trwa on zaledwie kilkadziesiąt minut i doskonale nadaje się do odświeżenia lub umycia delikatnie zabrudzonych naczyń.

To, że zmywarka myje naczynia, nie oznacza, że sama nie potrzebuje czyszczenia. Wręcz przeciwnie – komorę zmywania powinniśmy czyścić systematycznie, aby nie dopuścić do rozwoju przykrych zapachów, a co gorsze – do nagromadzenia bakterii. Czyszczenie jakichkolwiek sprzętów nie należy jednak do naszych ulubionych czynności. Na szczęście producenci AGD wyszli naprzeciw naszym potrzebom, wyposażając swoje zmywarki w funkcję autoczyszczenia. Wystarczy uruchomić urządzenie bez załadunku, a ta praktyczna funkcja sama wyczyści całą komorę.

Nowoczesne zmywarki – oszczędność wody i prądu

Przydatną funkcją, jaką posiadają nowoczesne zmywarki jest program ECO. Choć trwa on dłużej niż standardowy cykl, urządzenie pobiera znaczniej mniej wody i energii, co przekłada się na duże oszczędności. Warto więc wybrać zmywarkę z programem ECO, gdyż będzie to korzystne zarówno dla naszego budżetu, jak i środowiska naturalnego.

Inną funkcją pozwalającą na oszczędności jest połowa załadunku, którą ma większość urządzeń. Przydaje się wówczas, gdy mamy problem z zapełnieniem zmywarki w całości brudnymi naczyniami. Dzięki tej praktycznej funkcji nastawimy cykl zmywania, nawet jeśli zapełnimy tylko górny albo dolny kosz. Co więcej, zmywarka nie zużyje tyle wody i energii, co w standardowym cyklu. Pobierze tylko tyle, ile będzie potrzebować, by skutecznie wyczyścić naczynia.

nowoczesne zmywarki Zmywarka Amica DIM41E5qN

Szerokość (cm): 45
Instalacja: Do zabudowy
Klasa efektywności energetycznej: E
Pojemność znamionowa (kpl.): 9
Zużycie wody na cykl (l): 9
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 70
nowoczesne zmywarki
nowoczesne zmywarki Zmywarka Bosch Serie 4 SMV4HVX03E

Szerokość (cm): 60
Instalacja: Do zabudowy
Klasa efektywności energetycznej: D
Pojemność znamionowa (kpl.): 14
Zużycie wody na cykl (l): 9
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 85
nowoczesne zmywarki
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Post Author: Kaja Tylicka

Specjalistka od sprzętów AGD, w szczególności kuchennych. Lubi proste, ale skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Prywatnie miłośniczka zwierząt. Jej dom wypełniają dwa wiernie towarzyszące psy, trzy niezależne koty oraz gadatliwa papuga, która zawsze ma coś do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *