Co zrobić ze zużytym sprzętem AGD, RTV i multimedialnym?

Co roku w Polsce powstaje ponad 300 tysięcy ton elektroodpadów. Choć wiele osób zdaje sobie sprawę, że są one szkodliwe dla środowiska, nie każdy wie, co z nimi zrobić. W rezultacie do zwykłych koszy na śmieci trafiają zużyte czajniki, golarki, a także baterie i akumulatory. Warto jednak wiedzieć, że zużyte sprzęty elektroniczne można oddać do wyznaczonych punktów, a po odbiór dużego AGD może zgłosić się nawet sklep.

Czym są elektrośmieci?

Z pewnością każdy z nas ma swoim domu elektrośmieci, czyli dokładniej mówiąc zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do tej grupy należą więc wszystkie sprzęty AGD i RTV, czyli pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki, telewizory czy odtwarzacze muzyki. Elektrośmieciami są także urządzenia multimedialne, takie jak laptopy, telefony komórkowe, smartfony czy drukarki, a także zużyte żarówki, świetlówki, baterie i akumulatory. Należy pamiętać, że zużytych sprzętów elektronicznych nie wolno wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci, a tym bardziej porzucać w lasach czy przydrożnych rowach. Zawierają one bowiem liczne szkodliwe substancje, np. rtęć, freon, kadm, które mogą przedostać się do gleby, wód gruntowych i powietrza. Za wyrzucanie elektrośmieci grozi kara grzywny nawet do 5000 zł.

odbiór dużego AGD

Zużyty sprzęt elektroniczny – co z nim zrobić?

Skoro nie możemy wyrzucić do kosza elektrośmieci, to co mamy z nimi zrobić? Przede wszystkim nie powinniśmy ich chomikować na strychach, garażach czy piwnicach. Wszystkie elektrośmieci są poddawane procesom utylizacji albo recyklingu, dlatego najlepiej oddać je odpowiednim podmiotom. Możemy je zanieść do wyznaczonych punktów zbierania elektrośmieci albo skorzystać z usług firm, które odbierają zużyte urządzenia bezpośrednio z domu. Z pewnością w Twoim mieście też jest firma, która bezpłatnie odbiera elektrośmieci, wystarczy poszukać. Po odbiór dużego AGD może się również zgłosić sklep sprzedający urządzenia tego samego typu.

Bezpłatny odbiór dużego AGD

Jeśli zepsuje nam się lodówka, będziemy musieli kupić nową. Jest to bowiem urządzenie, bez którego nie można się obejść. W takiej sytuacji uszkodzoną lodówkę może bezpłatnie odebrać od nas sklep, w którym kupimy nowy model. Jest to możliwe dzięki ustawie z dnia 11.09.2015 roku, która zobowiązuje sklepy do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu. Dotyczy to zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. Należy jednak zaznaczyć, że sklepy mają obowiązek odebrać tylko taki produkt, który będzie pełnił takie same funkcje, co nowy sprzęt zakupiony w sklepie. Przykładowo, jeśli kupimy w sklepie pralkę, pracownicy odbiorą od nas tylko naszą zużytą pralkę, a nie lodówkę czy zmywarkę. Bezpłatny odbiór dużego AGD to bardzo dobre rozwiązanie z perspektywy konsumenta. Transport zepsutej lodówki czy kuchenki gazowej do punktu odbioru elektrośmieci może stanowić duży problem, szczególnie jeśli nie mamy samochodu dostawczego.

Co się dzieje ze zużytym sprzętem elektronicznym?

Elektrośmieci są źródłem wielu surowców, np. miedzi, aluminium czy srebra, które można ponownie wykorzystać. Dlatego trafiają one do specjalnych zakładów przetwarzania, gdzie są demontowane. Jeśli pewnych elementów nie uda się wykorzystać, trafiają do utylizacji. Jednak większość poddawana jest recyklingowi. Dzięki temu przyczyniamy się do ochrony środowiska, ponieważ zmniejszamy ilość wykorzystywanych zasobów naturalnych. Warto również dodać, że w ten sposób można obniżyć koszty produkcji poszczególnych produktów.

 odbiór dużego AGD Zmywarka Amica DIV61E5aH

Klasa efektywności energetycznej: E
Pojemność znamionowa (kpl.): 12
Poziom hałasu (dB): 49
Instalacja: Do zabudowy
Zużycie wody na cykl (l): 12
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 92

 odbiór dużego AGD
 odbiór dużego AGD Pralka Whirlpool FFL 7259 B PL

Pojemność znamionowa (kg): 7
Klasa efektywności energetycznej: B
Zużycie wody na cykl (l): 45
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 52
Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1200
Poziom hałasu (dB): 77

 odbiór dużego AGD
 odbiór dużego AGD Lodówka Bosch Serie 2 KGN33NLEB

Klasa efektywności energetycznej: E
Zużycie energii na rok (kWh): 237
Instalacja: Wolnostojąca
Pojemność całkowita netto (l): 282
NoFrost: Tak
 odbiór dużego AGD
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 2 Średnia: 5]

Post Author: Kaja Tylicka

Specjalistka od sprzętów AGD, w szczególności kuchennych. Lubi proste, ale skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Prywatnie miłośniczka zwierząt. Jej dom wypełniają dwa wiernie towarzyszące psy, trzy niezależne koty oraz gadatliwa papuga, która zawsze ma coś do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *