Jak oszczędnie korzystać z lodówki? 5 wskazówek

Lodówka musi być podłączona do prądu przez cały czas, co oznacza, że ma duży wpływ na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. W przeciwieństwie do większości sprzętów nie możemy tak po prostu odłączyć jej od prądu, gdyż wszystkie przechowywane produkty szybko uległyby zepsuciu, a mrożonki od razu by się rozmroziły. A zatem, jak oszczędnie korzystać z lodówki? Warto zatem stosować się do kilku wskazówek, dzięki którym uda nam się ograniczyć zużycie energii przez lodówkę.

Ustawmy lodówkę w odpowiednim miejscu

Już samo miejsce, w którym stoi lodówka może mieć wpływ na większy pobór prądu. Nie powinniśmy zatem ustawiać jej w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kuchenki, piekarniki czy nawet kaloryfery. Ciepło sprawi, że lodówka szybko się nagrzeje i w rezultacie będzie musiała pobrać więcej energii, by zapewnić żywności odpowiednio niską temperaturę.

Pamiętajmy o regularnym rozmrażaniu

Zalegająca w komorze chłodziarki i zamrażarki gruba warstwa lodu negatywnie wpływa na pracę urządzenia, przechowywaną żywność, a poza tym znacznie podnosi zużycie energii. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne rozmrażanie lodówki. Jeśli nie lubimy wykonywać tej czynności, powinniśmy wybrać lodówkę wyposażoną w technologię No Frost. Ten nowoczesny mechanizm zapewnia płynną wymianę powietrza i utrzymuje poziom wilgotności na optymalnym poziomie, dzięki czemu nie dopuszcza do powstawania szronu i lodu.

jak oszczędnie korzystać z lodówki

Ustawmy optymalną temperaturę

Większość z nas nie zwraca na to uwagi, ale temperatura, jaka panuje w lodówce, również może mieć wpływ na większe zużycie prądu. Jeśli obniżymy temperaturę o kilka stopni, urządzenie będzie intensywniej pracować, by jak najszybciej osiągnąć ustawiony pułap. Najlepiej więc ustawić optymalną temperaturę – dla chłodziarki to około 4°C – 7°C, a dla zamrażarki około -18°C. Każda lodówka ma wbudowany panel sterowania, dzięki któremu precyzyjnie ustawimy temperaturę. Może to być klasyczne sterowanie mechaniczne lub bardziej nowoczesne elektroniczne.

Szybko zamykajmy drzwi lodówki

Wiele osób otwiera drzwi lodówki, a następnie patrząc na produkty, zastanawia się nad tym, jaką potrawę przygotować. Czas mija, a do wnętrza chłodziarki dostaje się coraz więcej ciepłego powietrza. Aby się go pozbyć i ponownie stworzyć odpowiednie warunki dla przechowywanej żywności, lodówka będzie musiała zużyć więcej prądu. Jest to więc dość kosztowny nawyk. Na szczęście z pomocą przychodzą nam producenci sprzętów AGD, którzy w lodówkach stosują alarm otwartych drzwi. Jeśli drzwi urządzenia pozostaną otwarte przez dłuższy czas, rozlegnie się sygnał dźwiękowy, ponaglający do ich zamknięcia.

jak oszczędnie korzystać z lodówki

Nie wkładajmy gorących potraw do lodówki

Na koniec warto pamiętać, aby do lodówki wkładać tylko ostudzone potrawy. Jeśli będą one zbyt ciepłe, urządzenie będzie musiało intensywniej pracować, przez co zużyje więcej prądu, niż jest to konieczne. Poza tym wewnątrz komory powstanie para i nagromadzi się niepotrzebna wilgoć, co może przyspieszyć psucie się żywności.

Jak oszczędnie korzystać z lodówki? Podsumowanie

Oszczędne korzystanie z lodówki przynosi korzyści zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska. Dzięki prostym nawykom możemy zredukować zużycie energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd i mniejszy ślad węglowy. Dbając o odpowiednią temperaturę, regularne odszranianie i właściwe rozmieszczenie produktów wewnątrz, możemy cieszyć się efektywną i ekonomiczną pracą naszego domowego sprzętu.

jak oszczędnie korzystać z lodówki
Lodówka Beko RCSA300K40WN

Klasa efektywności energetycznej: E
Poziom hałasu (dB): 35
Wysokość (mm): 1813
Pojemność całkowita netto (l): 291
NoFrost: Nie
sprawdź cenę
jak oszczędnie korzystać z lodówki
Lodówka Bosch Serie 2 KGN33NLEB

Klasa efektywności energetycznej: E
Poziom hałasu (dB): 42
Wysokość (mm): 1760
Pojemność całkowita netto (l): 282
NoFrost: Tak
sprawdź cenę
jak oszczędnie korzystać z lodówki
Lodówka LG GBB72MCDMN

Klasa efektywności energetycznej: E
Poziom hałasu (dB): 36
Wysokość (mm): 2030
Pojemność całkowita brutto (l): 384
NoFrost: Tak
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Post Author: Kaja Tylicka

Specjalistka od sprzętów AGD, w szczególności kuchennych. Lubi proste, ale skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Prywatnie miłośniczka zwierząt. Jej dom wypełniają dwa wiernie towarzyszące psy, trzy niezależne koty oraz gadatliwa papuga, która zawsze ma coś do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *