Ile wody zużywa zmywarka do naczyń?

Wszyscy, którzy zdecydowali się wzbogacić swoją strefę zmywania nowoczesną zmywarką, z pewnością nie żałują swojej decyzji. To praktyczne urządzenie nie tylko wyręcza nas z nielubianego zmywania naczyń, ale również dba o nasze dłonie, oszczędza nasz czas i pieniądze. Zgadza się. Dostępne na rynku zmywarki są bardzo energooszczędne, dzięki czemu pozwalają obniżyć wysokość naszych rachunków i bardziej zadbać o środowisko. Sprawdźmy zatem, ile wody zużywa zmywarka i dlaczego warto w nią zainwestować.

Jakie jest średnie zużycie wody przez zmywarkę?

W sprzedaży dostępne są zmywarki o dwóch szerokościach: 45 cm i 60 cm. Ich wielkość będzie miała duży wpływ na pobór wody. Zmywarki o szerokości 60 cm są w stanie pomieścić nawet do 15 kompletów naczyń, dlatego też zużycie wody będzie większe niż w przypadku zmywarek o szerokości 45 cm. Wpływ na pobór wody będzie mieć również klasa energetyczna urządzenia. Zmywarki z najwyższą klasą A zużyją mniej wody na jedno mycie niż modele z klasą B czy C.

Trudno jest jednoznacznie określić, ile wody zużywa zmywarka, gdyż każdy model cechuje się inną pojemnością i parametrami. Jednak w zależności od parametrów i wybranego programu zmywania, urządzenie może zużyć od 7 do nawet 20 litrów wody w jednym cyklu mycia.

Ile wody zużywa zmywarka? Przykładowe obliczenia

Na potrzeby artykułu, przyjmijmy, że nasza zmywarka do naczyń zużywa 10 litrów wody na jedno mycie. Koszt wody różni się w zależności od województwa i wielkości miasta czy miejscowości. Przyjmijmy zatem, że za metr sześcienny wody wraz ze ściekami zapłacimy 11 zł. Podczas jednego mycia ręcznego w gospodarstwie domowym zużywamy około 80 litrów wody. Oznacza to, że za samą wodę zapłacimy 0,80 zł. Natomiast w przypadku zmywarki za wodę zapłacimy jedynie 0,10 zł. Różnica jest więc ogromna. Jeśli więc będziemy porównywać zużycie wody między zmywarką a myciem ręcznym, ta pierwsza będzie bezkonkurencyjna.

ile wody zużywa zmywarka

Całkowity koszt użytkowania zmywarki

Do ogólnych kosztów użytkowania zmywarki musimy doliczyć jeszcze opłaty za energię elektryczną. Średnie zużycie prądu przez zmywarkę w jednym cyklu to zazwyczaj mniej niż 1 kWh. Oznacza to, że za energię potrzebną do przeprowadzenia jednego pełnego cyklu zmywania zapłacimy około 0,55 zł. Oprócz prądu zmywarka potrzebuje jeszcze tabletki czyszczącej, nabłyszczacza i soli ochronnej. Jednak detergenty dostępne są w bardzo zróżnicowanych cenach, dlatego nie będziemy ich doliczać do całkowitych kosztów użytkowania zmywarki.

Biorąc pod uwagę koszt zużycia wody, który wynosi około 0,10 zł oraz zużycie energii – 0,55 zł, koszt jednego zmywania wyniesie nas około 0,65 zł. Przy założeniu, że zmywarkę będziemy nastawiać 5 dni w tygodniu, czyli około 260 razy, po roku użytkowania za wodę i energię zapłacimy około 169 zł.

Mycie naczyń w zmywarce a ręczne – co się bardziej opłaca?

Choć już wielokrotnie udowadniano, że mycie naczyń w zmywarce jest oszczędniejsze niż zmywanie ręczne, niektórzy wciąż nie dają się przekonać i twierdzą, że jest całkowicie na odwrót. Podczas mycia ręcznego zużywamy nie tylko wodę, ale i energię elektryczną lub gaz do jej podgrzania. Poza tym potrzebujemy płynu do mycia naczyń i gąbki lub ściereczki. Mokre naczynia odkładamy na suszarkę do całkowitego wyschnięcia lub wycieramy ścierką, by od razu schować je do szuflady. Ręczne zmywanie zabiera nam dużo czasu, a do tego naraża delikatną skórę dłoni na podrażnienia przez detergenty. W przypadku zmywarki wystarczy na bieżąco odkładać naczynia do komory zlewozmywaka. Gdy się już zapełni, wystarczy włożyć do niej tabletkę, w razie potrzeby uzupełnić nabłyszczacz oraz sól ochronną i nastawić cykl zmywania. Podczas gdy zmywarka będzie dokładnie czyściła nasze naczynia, my będziemy mogli zająć się czymś innym. Jest to więc ogromna wygoda i oszczędność czasu.

Ile wody zużywa zmywarka? Przykładowe zestawienie modeli

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie popularnych modeli zmywarek, aby pokazać, jak zróżnicowane jest zużycie wody i prądu.

  • Zmywarka Samsung Bespoke DW60CB895UAPET – producent podaje, że urządzenie zużywa około 7,9 litrów wody i 49 kWh na 100 cykli mycia.
 ile wody zużywa zmywarka Zmywarka Samsung Bespoke DW60CB895UAPET


Szerokość (cm): 60
Klasa efektywności energetycznej: B
Pojemność znamionowa (kpl.): 14
Zużycie wody na cykl (l): 7.9
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 49
 ile wody zużywa zmywarka
  • Bosch Serie 4 SMV4HVX03E – jest to zmywarka do zabudowy. Pobiera 9 litrów wody i 85 kWh w 100 cyklach zmywania.
 ile wody zużywa zmywarka Zmywarka Bosch Serie 4 SMV4HVX03E

Szerokość (cm): 60
Klasa efektywności energetycznej: D
Pojemność znamionowa (kpl.): 14
Zużycie wody na cykl (l): 9
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 85
 ile wody zużywa zmywarka
  • Zmywarka Whirlpool WIF 5O41 PLEGTS – zużycie wody w jednym cyklu wynosi 9,5 litrów, a zużycie energii około 75 kWh na 100 cykli zmywania.
 ile wody zużywa zmywarka Zmywarka Whirlpool WIF 5O41 PLEGTS

Szerokość (cm): 60
Klasa efektywności energetycznej: C
Pojemność znamionowa (kpl.): 14
Zużycie wody na cykl (l): 9.5
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 75
 ile wody zużywa zmywarka
  • Beko BDIN38640D – jak podaje producent, zmywarka zużywa 9,5 litra wody oraz 77 kWh w ciągu 100 cykli mycia.
 ile wody zużywa zmywarka Zmywarka Beko BDIN38640D


Szerokość (cm): 60
Klasa efektywności energetycznej: C
Pojemność znamionowa (kpl.): 16
Zużycie wody na cykl (l): 9.5
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 77
 ile wody zużywa zmywarka

Jakie funkcje pozwolą obniżyć koszty zmywania?

Producenci często wyposażają swoje zmywarki w coraz to nowocześniejsze funkcje, które pozwalają jeszcze bardziej obniżyć zużycie wody i energii elektrycznej. Jedną z nich jest opcja połowy załadunku, która powoli staje się już standardem we wszystkich zmywarkach. Pozwala ona na oszczędniejsze i bardziej ekologiczne zmywane, nawet wtedy, gdy komora zmywarki jest tylko w połowie załadowana brudnymi naczyniami. W obniżeniu kosztów użytkowania pomaga również program eco. Choć cykl zmywania trwa o wiele dłużej w porównaniu ze standardowymi programami, mycie odbywa się w niższej temperaturze, co pozwala zmniejszyć zużycie prądu. Natomiast program auto samodzielnie dostosowuje ilość potrzebnej wody i energii, dzięki czemu zmywarka pobierze tylko tyle zasobów, ile będzie potrzebowała, aby przeprowadzić skuteczny cykl zmywania.

Poza tym niektórzy producenci oferują opatentowane przez siebie technologie, które pozwalają na oszczędniejsze zmywanie. W przypadku marki Whirlpool jest to technologia 6. Zmysł, dzięki której zmywarka samodzielnie dobiera wszystkie parametry mycia, pozwalając oszczędzić nawet do 50% wody, prądu i czasu. Natomiast marka Bosch stosuje technologię ActiveWater Eco. Dzięki niej zmywarki efektywnie wykorzystują każdą kroplę wody i pobierają jak najmniej energii elektrycznej.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 1 Średnia: 5]

Post Author: Kaja Tylicka

Specjalistka od sprzętów AGD, w szczególności kuchennych. Lubi proste, ale skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Prywatnie miłośniczka zwierząt. Jej dom wypełniają dwa wiernie towarzyszące psy, trzy niezależne koty oraz gadatliwa papuga, która zawsze ma coś do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *