Jak prać ubrania, by przez długi czas zachowały swój wygląd?

Pranie ubrań to jedynie z pozoru łatwa czynność. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by nasza biała bluzka nabrała różowego odcieniu, ulubiony sweter rozciągnął się o dwa rozmiary, a jeansowe spodnie skurczyły się w praniu. W naszych garderobach mamy mnóstwo ubrań, które wykonane są z różnych ubrań, przez co wymagają prania w odmiennych temperaturach. Na szczęście dobra pralka i kilka „zdrowych” nawyków pomogą nam zadbać o jakość naszych ubrań. Wystarczy, że zastosujemy się do poniższych wskazówek, a będziemy się cieszyć z noszenia ulubionych ubrań przez długi czas.

Czytajmy metki i stosujmy się do zaleceń producenta

Zanim rzucimy wszystkie brudne ubrania do bębna pralki, powinniśmy je odpowiednio przygotować. Chodzi oczywiście o segregowanie ubrań, a w tym pomoże nam nie tylko ich kolorystyka, ale również metka od producenta. Powinniśmy się z nią zapoznać w pierwszej kolejności, ponieważ to z niej dowiemy się, w jakiej temperaturze prać ubranie i czy można je odwirowywać. Znając takie informacje, o wiele łatwiej posegregujemy ubrania, dzięki czemu unikniemy ich zniszczenia podczas prania. Przygotowując odzież do prania, powinniśmy również pozapinać wszystkie guziki i haftki, zasunąć zamki i dokładnie opróżnić kieszenie. Jeśli tego nie zrobimy, nasze ubranie może się zniekształcić, a niezapięte elementy mogą trwale uszkodzić inne ubrania.

Jeśli możemy, odświeżajmy ubrania

Często wrzucamy do pralki ubrania, które nawet nie są zabrudzone. Mają jednak zapachy codziennego noszenia, więc chcemy je w ten sposób odświeżyć. W takiej sytuacji, zamiast nastawiać pełny cykl prania, powinniśmy jedynie odświeżyć nasze ubrania. Coraz więcej producentów pralek oferuje do tego celu specjalne programy. Przykładowo program „Odświeżanie” szybko i dokładnie wyczyści ubrania, nie narażając ich niepotrzebnie na intensywne pranie. W ten sposób odzież dłużej zachowa swój pierwotny wygląd, a pralka zużyje mniej wody i prądu.

pralka

Nie przesadzajmy z detergentami

Zbyt duża ilość proszku do prania wcale nie sprawi, że zostaną one dokładniej wyprane, wręcz przeciwnie. Pozostaną na nich resztki detergentów, które nie dość, że zwiększą szorstkość tkanin, to jeszcze mogą wywołać podrażnienia naszej skóry. Skoro już jesteśmy przy detergentach, powinniśmy mądrze je dobierać do rodzaju pranych tkanin, czyli np. stosować płyn do ciemnych ubrań. Dzięki temu dłużej zachowają swój kolor i pierwotny wygląd.

Dobierajmy właściwe programy i temperaturę

Niektóre typy ubrań i rodzaje tkanin wymagają specjalnego traktowania. Właśnie dlatego każda pralka oferuje od kilku do nawet kilkunastu programów prania. Dzięki temu możemy dopasować odpowiedni program i temperaturę do rodzaju załadunku. W wielu pralkach znajdziemy zarówno programy do prania koszul, strojów sportowych, wełnianych ubrań, jak i puchowych kołder.

Korzystajmy z funkcji parowych

Jeśli nasza pralka dysponuje programem parowym, warto z niego korzystać. Gorąca para rozluźnia włókna, dzięki czemu skutecznie czyści ubrania, ale ich nie niszczy. Na tym jej zalety się jednak nie kończą. Uruchomiona pod koniec cyklu para wodna skutecznie rozprostowuje ubrania, dzięki czemu wiele z nich nie wymaga potem prasowania. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że częste prasowanie również nie jest korzystne dla naszych ubrań. Praktyczną funkcję parową można zwykle aktywować zarówno na początku, jak i pod koniec cyklu prania. W zależności od tego uzyskamy inne efekty prania.

pralka
Pralka Samsung WW70TA026AE

Pojemność znamionowa (kg): 7
Klasa efektywności energetycznej: B
Zużycie wody na cykl (l): 45
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 52
Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1200
pralka
pralka Pralka Kernau KFWM 9643 I Steam

Pojemność znamionowa (kg): 9
Klasa efektywności energetycznej: B
Zużycie wody na cykl (l): 50
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 57
Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1400
pralka
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Post Author: Kaja Tylicka

Specjalistka od sprzętów AGD, w szczególności kuchennych. Lubi proste, ale skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Prywatnie miłośniczka zwierząt. Jej dom wypełniają dwa wiernie towarzyszące psy, trzy niezależne koty oraz gadatliwa papuga, która zawsze ma coś do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *