Czy warto kupić odkurzacz workowy? Poznaj jego zalety i wady!

Choć na rynku dostępne są już odkurzacze bezworkowe, akumulatorowe, a nawet samojeżdżące roboty sprzątające, modele workowe wciąż są numerem jeden dla wielu użytkowników. Cechują się prostą konstrukcją, wysoką skutecznością pochłaniania zanieczyszczeń, a do tego dostępne są w przystępnej cenie. W tym artykule zastanowimy się, co jeszcze sprawia, że odkurzacz workowy cieszy się tak dużą popularnością.

Odkurzacz workowy – największe zalety

Odkurzacze workowe to proste w obsłudze urządzenia, które cenione są przede wszystkim przez tradycjonalistów. Ich największą zaletą jest niska cena. Są to bowiem najtańsze modele spośród wszystkich odkurzaczy dostępnych na rynku. Poza tym występują w różnych kształtach i szerokiej gamie kolorystycznej. Tak duża różnorodność sprawia, że każdy ma szansę znaleźć model dopasowany do jego preferencji. Warto dodać, że odkurzacze workowe cechują się wysokim stopniem higieniczności, co szczególnie docenią alergicy. Nie dość, że w znajdują się w nich filtry wylotowe zapobiegające wydostawaniu się nieczystości, to jeszcze worki są wyjątkowo szczelne. Dzięki temu wypuszczane przez odkurzacz powietrze do pomieszczenia jest czystsze i bezpieczniejsze dla osób cierpiących na alergie. Niektórzy twierdzą również, że dobrze dopasowane worki zmniejszają ilość decybeli generowanych przez odkurzacz.

odkurzacz workowy

Jakie wady mają odkurzacze workowe?

Największą wadą odkurzaczy tradycyjnych jest konieczność wymiany worków, co generuje dodatkowe koszty eksploatacyjne. Już sama czynność wyjmowania i zakładania nowych worków jest dla wielu użytkowników męcząca. Należy również wspomnieć, że wraz z zapełniającym się workiem zmniejsza się siła ssąca odkurzacza. Jeśli więc chcemy, aby odkurzacz pracował ze swoją maksymalną mocą, powinniśmy częściej opróżniać worek.

U kogo sprawdzi się odkurzacz workowy?

Odkurzacz workowy jest dość uniwersalnym sprzętem, dlatego sprawdzi się w każdym domu. Polecany jest alergikom, gdyż zapełniony worek wystarczy wyrzucić do kosza. Dzięki temu kontakt z zanieczyszczeniami ograniczamy do minimum, a poza tym nie roznoszą się one w powietrzu. Niektóre odkurzacze workowe mają turboszczotkę, dzięki czemu będą również dobrym rozwiązaniem dla właścicieli zwierząt. Turboszczotka ma obrotowy wałek ze szczotkami umieszczonymi pod różnymi kątami. Wałek napędzany jest przez strumień powietrza, który znacząco zwiększa siłę ssącą, co umożliwia skuteczne zbieranie z dywanów sierści zwierząt.

Jak wybrać worki do odkurzacza?

Jeśli zdecydujemy się kupić odkurzacz workowy, zainwestujmy od razu w zapas worków, by mieć je zawsze pod ręką. Większość producentów oferuje możliwość zamontowania w swoich odkurzaczach worków papierowych, syntetycznych lub wielorazowych. Te pierwsze są jednorazowe, co sprawia, że uznawane są za najbardziej higieniczne, gdyż po zapełnieniu wyrzucamy je po prostu do kosza. Worki syntetyczne cechują się większą wytrzymałością niż papierowe, natomiast worki wielorazowe możemy po opróżnieniu wyprać i ponownie użyć.

odkurzacz workowy Odkurzacz Amica VM 6011

Rodzaj: Odkurzacz workowy
Moc wejściowa (W): 700
Typ worka: Jednorazowy
Pojemność worka/pojemnika (l): 3
Rodzaj filtrów: EPA 12
Wyposażenie: Ssawkoszczotka uniwersalna, Szczotka do parkietu, Ssawka szczelinowa, Turboszczotka
odkurzacz workowy
odkurzacz workowy karcher Odkurzacz workowy Electrolux New Ultra Silencer EUSC66-SB

Rodzaj: Odkurzacz workowy
Moc wejściowa (W): 700
Typ worka: s-bag Classic Long Performance
Pojemność worka/pojemnika (l): 3.5
Rodzaj filtrów: Zmywalny, Hygiene E12
Wyposażenie: Ssawka DustMagnet Silent z blokadą, Ssawka do parkietu Parketto Pro z blokadą, Niezintergowane akcesoria 3w1, uchwyt na dodatkowe akcesoria
odkurzacz workowy
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Post Author: Kaja Tylicka

Specjalistka od sprzętów AGD, w szczególności kuchennych. Lubi proste, ale skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Prywatnie miłośniczka zwierząt. Jej dom wypełniają dwa wiernie towarzyszące psy, trzy niezależne koty oraz gadatliwa papuga, która zawsze ma coś do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *